Zhodnotí aktuální úroveň svých jazykových a komunikačních znalostí a dovedností s ohledem na své další jazykové vzdělávání.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- uvědomuje si význam jazyka a jeho funkce, které používá v praxi;
- chápe, že jazyk je nástroj pro komunikaci, vyjadřování myšlenek a pocitů;
- získává základní poznatky o postavení českého jazyka mezi ostatními jazyky;
- uvědomuje si význam čtenářské gramotnosti pro rozvoj jazykových a komunikačních znalostí a dovedností;
- prostřednictvím jednoduchého sebehodnoticího dotazníku identifikuje oblasti v českém jazyce, které chce zlepšit.
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Název: Můj jazyk – moje identita // Můj jazyk – můj svět // Český jazyk v mém životě
Zaměření: Žáci se zamyslí nad tím, co pro ně český jazyk znamená, jak jim pomáhá v každodenních situacích, co jim umožňuje. Vzpomenou si na své zážitky, oblíbená česká slova, knihy, písničky, příběhy atd., které je nějakým způsobem ovlivnily.
Úroveň: Na cestě
Popis:
- zhodnotí nároky společnosti na jazykovou vybavenost jednotlivce (uplatnitelnost na trhu práce a požadavky ze strany zaměstnavatelů, jazykové zkoušky a Evropské jazykové portfolio);
- uvědomuje si, že jazykové a komunikační znalosti a dovednosti mohou ovlivnit jeho budoucí profesi;
- vnímá, že jazyk hraje důležitou roli při prezentaci sebe sama a při vytváření vztahů (v mluveném i psaném projevu);
- využívá své jazykové a komunikační znalosti a dovednosti v každodenním životě (elektronická komunikace, diskuze, prezentace);
- s využitím sebehodnocení a zpětné vazby navrhne následné kroky ke zlepšení dílčích výsledků učení;
- pracuje s mateřským jazykem pravidelně a navrhuje, jakým způsobem lze dále rozvíjet nabyté jazykové schopnosti.
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Název: Evropské jazykové portfolio (EJP)
Zaměření: Evropské jazykové portfolio (EJP) je oficiální evropský doklad, který představuje míru jazykové vybavenosti jedince. Zjistíme, jaké úrovně jsme v jednotlivých jazycích dosáhli. Díky jednotlivým úrovním se učíme sami sebe hodnotit podle jednotných evropských měřítek. Žáci zhodnotí nároky společnosti na jazykovou vybavenost jednotlivce a s tím související uplatnitelnost na trhu práce.
Úroveň: Splněno
Popis:
- Zhodnotí nároky společnosti na jazykovou vybavenost jednotlivce (uplatnitelnost na trhu práce a požadavky ze strany zaměstnavatelů, jazykové zkoušky a Evropské jazykové portfolio).
- Uvědomuje si, že jazykové a komunikační znalosti a dovednosti mohou ovlivnit jeho budoucí profesi.
- Vnímá, že jazyk hraje důležitou roli při prezentaci sebe sama a při vytváření vztahů (v mluveném i psaném projevu).
- Využívá své jazykové a komunikační znalosti a dovednosti v každodenním životě (elektronická komunikace, diskuse, prezentace).
- S využitím sebehodnocení a zpětné vazby navrhne následné kroky ke zlepšení dílčích výsledků učení.
- Pracuje s mateřským jazykem pravidelně a navrhuje, jakým způsobem lze dále rozvíjet nabyté jazykové schopnosti.
Ilustrace
Krátký textový popis:
Název: Dopis mateřštině
Zaměření: To, že jsme se narodili do určitého jazykového prostředí, že v něm v současnosti žijeme a že používáme jazyk k dorozumívání, není tak snadné změnit. Zamyslete se proto nad tím, co se vám na své mateřštině jako jazyku líbí, co byste jí naopak vytkli a co byste doporučili změnit, zjednodušit, upravit. Popřemýšlejte také nad tím, zda byste chtěli ovládat cizí jazyk stejně jako mateřský.
Úloha: Napište přání či dopis svému mateřskému jazyku k Evropskému dni jazyků, vhodně oslovte, např. Milá/náročná/bohatá češtino/slovenštino/romštino, …
Ověřování: Žáci si uvědomí postavení svého mateřského jazyka, mohou popsat také oblasti, které vnímají jako náročné, dokážou vyjádřit vlastní postoj k mateřštině.
Ilustrativní úloha 7
Název: Zpětná vazba jinak
Zaměření: Po tematickém bloku (učivu) žáci nahrají audio či video soubor, ve kterém shrnou, co se jim na tomto učivu zdálo náročné, co (např. konkrétní cvičení) jim nejlépe pomohlo pochopit danou problematiku a zda by ještě uvítali konkrétní jazykové jevy více procvičit. Audio či video soubor žáci zasílají vyučující/mu ke zhodnocení (poskytne také zpětnou vazbu pro vyučující/ho). Lze využít také formu rozhovoru.
Úloha: Vytvořte vlog (video blog) nebo podcast (audio soubor) o učivu/tématu apod.
Ověřování: Vyučující i žáci si díky této zpětné vazbě uvědomí nejen to, jak danou problematiku zvládli, ale také to, jak důležité je vyjadřovat se srozumitelně, tj. věcně, jednoznačně, bez vycpávkových slov apod.