Rozpozná složení organismů z buněk s použitím mikroskopu a při další práci s informačními zdroji objasní funkci buňky jako komplexního živého celku.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- rozlišuje živou a neživou přírodu
- odebírá vzorky, u kterých lze mikroskopovat buňky
- popíše základní funkce orgánů v těle živočichů
- pozoruje preparát a ovládá ostření mikroskopu, nastaví vhodnou intenzitu světla
- reflektuje princip zvětšení a otočení obrazu
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Začínáme s mikroskopem
Žáci se nejprve učí manipulovat s mikroskopem - tj. nastavení světla, clon, zasunutí preparátu, zaostření. Poté pozorují vytištěná písmena. Vyvozují, že obraz pozorovaného objektu je převrácený.
Popis ověřování: zakreslení písmen do tabulky
Úroveň: Na cestě
Popis:
práce s mikroskopem
- pozoruje preparát a ovládá ostření mikroskopu, nastaví vhodnou intenzitu světla
- reflektuje princip zvětšení a otočení obrazu
- rozliší biologický objekt pozorování od rušivých objektů (např. bubliny, praskliny apod.)
příprava a pozorování preparátu
- do kapky média (typicky vody) na podložním sklíčku vloží vhodný biologický objekt (např. pokožku cibule, list měříku, kousek dužniny šípku, šupinu, peří)
- zakryje krycím sklíčkem a objekt pozoruje
- do protokolu zaznamená heslovitý postup, zvětšení a nákres pozorované struktury tužkou
složení z buněk
- rozliší s pomocí zadaných kritérií jednobuněčný organismus a složitější struktury (pletivo, tkáň, mnohobuněčný organismus)
- pozoruje více preparátů pletiv/tkání (např. řez stonkem, řez listem, otiskový preparát či řez tkání) a jednobuněčný organismus (např. kvasinky z pekařského droždí) v mikroskopu či na fotografii a porovná, z kolika buněk se daný organismus skládá
- pozoruje, popíše a vyvodí, že u mnohobuněčných organismů jsou různé typy buněk, které se specializují na různé funkce
- vyvodí složení organismů z různých typů buněk jako základní společný rys všeho živého
struktury a funkce uvnitř buňky, viry jako nebuněčné organismy
- pomocí přirovnání a analogií (např. s vlastním tělem, budovou, firmou, školou) popíše struktury uvnitř buňky a jejich funkce
- pojmenuje funkce základních organel (membrána, jádro, cytoplazma s organelami v případě eukaryotické buňky: mitochondrie, chloroplast [znalost těchto pojmů se u žáků nepředpokládá], různé typy váčků a membránových útvarů
- na základě jednoduchých přirovnání ze života (např. uchovávání důležité informace, pořizování kopií v knihovně; ohraničení a kontrola, kdo projde dovnitř a ven – vnější zdi budovy a vrátnice; solární panely apod.) popíše vybranou buněčnou organelu s ohledem na typ buňky a její funkci v buňce jako celku: např. chloroplast přítomný v buňkách zelených (fotosyntetizujících) rostlin, řas a sinic, který je díky zelenému barvivu schopný zachytit energii slunečního záření a přeměnit ji na energii v cukru, kterou může buňka dále využít
- popíše virus jako parazitický organismus, který není schopen zmnožit svoji dědičnou informaci, vytvořit podle ní bílkoviny, ani jiné látky, a tedy se rozmnožit se či se projevit jako živý jinak, než že použije látky, energii, procesy a ústrojí hostitelské buňky
propojení funkcí, procesů a organel do komplexního celku
- na vybraném příkladu organely (např. mitochondrie) zjednodušeně popíše, co se v ní (na ní apod.) odehrává, co do daného děje vstupuje, jaké jsou produkty a jakou má tento děj význam pro buňku, např. na úrovni: v mitochondrii probíhá buněčné dýchání, tedy děj, při kterém se energie z živin (cukrů) přemění na energii vázanou tak, že ji buňka může rychle použít. K buněčnému dýchání je potřeba kyslík, vzniká při něm také oxid uhličitý a voda.
- vysvětlí, jak jsou spolu propojeny funkce a procesy na úrovni buňky do komplexního celku
Ilustrace
Krátký textový popis:
Mechový nálev pod mikroskopem
Příprava materiálu: K vytvoření nálevu z mechu postačí mech z podmáčené půdy nebo mokřadu (rašeliník, ploník …), který se po vytažení z mokřadu (voda nesmí okapat) umístí do sklenice s trochou vody. Vodu z mechu lze mikroskopovat hned druhý den. Pozorovat lze nálevníky, rozsivky, měňavky atd. Žáci si připraví klasický nativní preparát a pozoruje.
Zadání pro žáky:
- Odeberte kapátkem nálev z mechu a připravte preparát
- Zakreslete náčrt pozorovaného organismu nebo přiložením fotoaparátu mobilního telefonu k okuláru pořiďte fotografii. Poté zakreslete náčrt podle fotografie.
- Zaznamenejte zvětšení pozorovaného objektu.
- Pomocí obrazového atlasu se pokuste pozorované organismy zařadit do skupin (př. nálevníci, rozsivky, měňavky, želvušky atd.)
Popis ověřování: zakreslení pozorovaného objektu se záznamem zvětšení
Úroveň: Splněno
Popis:
- Samostatně připraví jednoduchý preparát a mikroskopuje.
- Vysvětlí, že organismy jsou z buněk, a rozliší jednobuněčný a mnohobuněčný organismus.
- Popíše, že u mnohobuněčných organismů jsou různé typy buněk specializované na různé funkce.
- Na základě jednoduchých přirovnání ze života popíše funkce, které v bakteriální buňce a v buňce rostlin, hub a živočichů plní její části (organely a membrána).
- Popíše virus jako nebuněčného parazita, který není schopný životního projevu bez hostitelské buňky.
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Buňka v práci
- Vysvětlíme žákům, že buňku a její části je možné podle jejich funkce přirovnat k fungování organizace. Můžeme začít u školy. Kdo a co ve škole plní podobnou funkci, jako má v buňce buněčné jádro, buněčná stěna, chloroplast, mitochondrie, vakuola? Podobně se můžeme ptát také u města nebo celého státu. Žáci určitě přirovnání vymyslí.
- Objevujeme funkci organely v buňce. S žáky se podíváme na přirovnání buňky a jejich organel k firmě a jejím zaměstnancům. Rozdělíme si buněčné organely, u kterých žáci vyplní Žádost o práci v buňce, stejně jako uchazeč reaguje na pracovní nabídku. Žáci odpovídají na otázky k funkci buněčné organely. Jako zdroj informací mohou využít odborné publikace a nahlédnout do knih o buňce či pracovat s informacemi na internetu.
- Sdílíme vlastní zjištění. Po vyplnění žádosti žáci prezentují vlastní poznatky o funkci jejich buněčné organely v buňce. Přitom dávají důraz na to, jaký hlavní přínos má jejich organela pro buňku a její fungování. Soustředí se nejen na prezentování vlastních zjištění, ale také na zjištění spolužáků. Tím si prohlubují znalosti i ostatních organelách v buňce.
- Reflektují vlastní práci a navrhují zlepšení.
vazba na KK:
Podporuji žáky a zaměřuji se na práci se zpětnou vazbou a reflexí – žáci oceňují, co se jim povedlo, pojmenovávají, co příště udělat jinak a jak, aby proces řízení a realizace zkvalitnili, pracují s chybou.
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Rozliší s pomocí zadaných kritérií jednobuněčný organismus a mnohobuněčný organismus.