Podílí se na návrhu způsobu obnovy nebo ochrany cenného nebo člověkem narušeného území v regionu a posoudí možné dopady navrženého opatření.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- reflektuje a hodnotí dopady jím realizovaného opatření podporujícího biodiverzitu v blízkém okolí školy či regionu
- určí, jak v daném místě (v ČR i mimo ČR) člověk pozměnil krajinu
- vyhledá, co k tomu vedlo a jaké mohou být důsledky
- vytvoří vlastní seznam každodenních činností a opatření, jak on sám může přispět k udržitelnosti na Zemi
- zhodnotí možné pozitivní i negativní dopady změny podmínek na život organismů
- identifikuje zásahy člověka do krajiny a popíše pozorovatelné dopady pro biodiverzitu
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Péče o krajinu
Krátký popis
Žáci ve skupinách dostanou vytištěnou kartu s potřebami vybraných skupin: polních ptáků, motýlů a vodních živočichů. Diskutují o vhodných způsobech péče o krajinu pro podporu těchto skupin. Na vycházce zemědělskou krajinou v okolí obce identifikují místa, kde se lidé o krajinu starají. Posoudí, zda jsou zde viditelné zásahy, které výskyt dané skupiny druhů podporují. Vyplní pracovní list pro danou skupinu.
Popis ověřování:
Učitel nastaví pravidla pro diskuzi ve skupinách, kde vybraný žák uděluje slovo tak, aby měli všichni žáci možnost se do diskuze zapojit a výsledek zapsat. Učitel ověří, zda se způsoby péče navržené žáky shodují s těmi, které jsou pro podporu daných skupin doporučovány.
V terénu dává učitel žákům prostor, aby ve skupinách prozkoumali prostředí (okraje polí, remízy, potoky, tůně). Upozorňuje je na známky lidských zásahů, pokud si jich sami nevšimnou. Žáci pak vyberou z pracovního listu, zda zde zásahy proběhly (úkol č.4).
Zdroje:
https://muzeumricany.cz/regionalni-ucebnice/programy-hands-on/cestou-ze-skoly/
https://muzeumricany.cz/wp-content/uploads/2022/03/4.28-Pece-o-mista.docx
https://muzeumricany.cz/wp-content/uploads/2022/03/4.30a-PL-Motyli-a-housenky.docx
https://muzeumricany.cz/wp-content/uploads/2022/03/4.30b-PL-Ptaci.docx
https://muzeumricany.cz/wp-content/uploads/2022/03/4.30c-PL-Vodni.docx
Úroveň: Na cestě
Popis:
- posoudí a zhodnotí důsledky zásahu člověka do ekosystému (např. trávníku při častém sekání nebo lesa po kůrovcové kalamitě)
- rozliší typy chráněných území a odpovídající míru zásahů člověka a aktivního ochranářského hospodaření v českém a evropském systému ochrany přírody
- uvede příklad územní ochrany přírody z regionu a aktivního ochranářského hospodaření s cílem podpory konkrétního společenstva (např. rybníky s rákosím jako sídlo mnoha ptáků, které slouží zároveň jako kořenová čistírna)
- porovná vlastním výzkumem dvě různá společenstva (např. intenzivně sekaný trávník a louka), k porovnání použije obrazovou dokumentaci a digitální zdroje
- vyhodnotí, jaké dopady a souvislosti má konkrétní zásah nebo způsob hospodaření, na základě práce s informačními zdroji své zjištění zobecní
- identifikuje místo v okolí (rumiště, neupravené místo v rohu školní zahrady) nebo v širším regionu (bývalé lomy, meliorované mokřady, skládka, brownfield, pole), pro které při diskusi navrhuje konkrétní opatření
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Jak oživit pole
Žáci navštíví rozlehlé pole v blízkosti školy, zkoumají strukturu půdy a hledají půdní bezobratlé. Počet jedinců (např. žížal) porovnávají s jinou plochou (záhonem, trávníkem). Vzorky půdy odebírají na okraji a ve vzdálenosti cca 25 metrů od okraje pole. Ve třídě porovnávají mapu, letecké snímky a historickou mapu. Sledují úryvek z filmu Nech půdu žít, odpovídají na otázky připravené učitelem. Do vytištěné mapy zakreslují opatření, která by mohla přispět k zvýšení biodiverzity (půdních organismů, polních ptáků atd.) a úrodnosti půdy. Návrhy si navzájem prezentují. Porovnají je s opatřením, které se zde aktuálně realizuje (hloubení tůní, obnova polní cesty).
Popis ověřování:
Učitel ověřuje, zda žáci identifikují a rozlišují opatření pro podporu diverzity a proti erozi z filmu, zda dokážou vysvětlit, jakým způsobem opatření funguje. U náčrtku v mapě učitel hodnotí, zda návrh obsahuje opatření, která podporují biodiverzitu a úrodnost půdy, brání erozi půdy a současně zachovávají funkci – zemědělské hospodaření, včetně průjezdu zemědělských strojů. Facilituje diskuzi, kdy ověřuje porozumění žáků různým typům opatření a jejich funkci (klimatické, mitigační, meliorace půdy, zvýšení úrodnosti, biodiverzity, protierozní).
Zdroje: dokumentární film Nech půdu žít
Úroveň: Splněno
Popis:
- Odliší různé způsoby obnovy a územní ochrany přírody.
- Přiřadí k různým případům narušeného nebo z hlediska ochrany přírody cenného území odpovídající péči, včetně ponechání přirozenému vývoji.
- Identifikuje v okolí nebo v širším regionu místo narušené činností člověka (bývalé lomy, skládky, brownfieldy nebo meliorované mokřady) a navrhuje vhodná opatření pro obnovu, ochranu nebo péči.
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Zahrada pro opylovače
Žáci pozorují a identifikují opylovače na školním pozemku. Na školním pozemku do záznamového listu zapisují různé druhy opylovačů (včely, motýli, brouci,...). Zároveň při obchůzce školním pozemkem zapisují různé typy úkrytů (mrtvé dřevo, hmyzí hotel, mulčovací kůra,...) a zdroje vody a potravy pro hmyz. Místa pozorování úkrytů a zdrojů potravy a vody zároveň zapisují do schematické mapy školního pozemku.
V rámci druhé hodiny, když už mají žáci školní pozemek prozkoumaný, navrhují v malých skupinách akční plán na možná vylepšení školního pozemku z hlediska podmínek pro opylovače. Své návrhy následně jako každá skupina prezentuje ostatním spolužákům. V závěru proběhne společná diskuze k reálnosti a možnostem realizace navržených opatření.
Popis ověřování: mapka zahrady, diskuze
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Popíše změny v přírodě vyvolané člověkem a objasní jejich důsledky.