Reflektuje různé formy mezilidských vztahů, společné znaky a odlišnosti u sebe a druhých.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- vnímá společné znaky a odlišnosti sebe a druhých ve svém blízkém okolí, zkouší je popsat a diskutovat ve skupině (například co oceňuje na sobě a na druhých)
- v modelových situacích rozpozná a popíše rozdíl mezi tím, co o druhé osobě ví a co se o ní domnívá
- zkouší si v modelových situacích jak jedná v různých formách mezilidských vztahů (přátelské, partnerské, rodinné vztahy, vztahy v širší komunitě, aj.)
Ilustrace
Krátký textový popis:
“Interview”
Cíl: Popsat charakteristiky partnera. Vyjádřit, co mne zajímalo nejvíce a případně i proč. Uvědomovat si, co jsem ochoten o sobě a říci jak myslím, že jsem vnímán.
Zadání pro žáky:
Vytvořte dvojice (trojice) a dvě-tři-pět minut se ptejte partnera ve dvojici na to, co Vás zajímá. Pak se dotazování otočí. Počítejte s tím, že sví zjištění pak sdělíte ostatním.
Popis průběhu:
1. Žáci se navzájem zpovídají.
2. Pak skupinový kruh a vždy jeden z dvojice referuje o druhém.
3. Žák, který byl předmětem referátu má možnost doplnění.
4. Závěrečná reflexe:
- každý sám individuálně
- společná debata: Lišil se v něčem Tvůj původní názor na Tvého partnera od toho, co jsi zjistil (jak; v čem; proč myslíš, že to tak bylo atd.)? Co byla nová informace o druhém?
Zdroje/Materiály:
Valenta, J. Učit se být. Kladno: AISIS-Strom, 2003. http://clanky.rvp.cz/clanek/o/z/201/UCIT-SE-BYT.html/
Úroveň: Na cestě
Popis:
- popíše společné znaky a odlišnosti sebe a vybraných osob ve svém blízkém okolí – například srovnání vlastností, dovedností, zájmů, hodnot, chování apod.
- uvědomuje si přínos jedinečnosti sebe a druhých pro skupinu (školní třídu, neformální skupinu, rodinu a širší komunitu), sebereflexí a zkušenostmi prostřednictvím modelových situací
- v modelových situacích popíše výhody a případná rizika odlišností pro utváření vztahů s druhými (např. vztahy se spolužáky, rodinné, přátelské a partnerské vztahy aj.)
- v modelových situacích rozpozná a charakterizuje možné chyby ve vnímání druhých a navrhuje strategie, jak jim předcházet
- zkouší posoudit své dovedností vytvářet a udržovat různé formy mezilidských vztahů, a navrhout, jak může přispět k rozvoji a kvalitě vztahů s druhými
- diskutuje potřeby naplňované v blízkých vztazích s druhými
Ilustrace
Krátký textový popis:
“Náš podink”
Cíl: Pojmenovat společné „osobnostní“ shody i rozdíly a formulovat, co nám hody umožňují.
Forma: Vytvoření skupin cca po 5 žácích, podle klíče vhodného pro danou třídu. Lze předem určit principy debaty ve skupině (např. určit moderátora).
Zadání pro žáky:
Prodebatujte své zájmy, přednosti i slabé stránky a pokuste se rozhodnout, jaký podnik (firmu; společnost), s jakým zaměřením a cílem, byste právě vy, v této sestavě, s tím, jaké jste osobnosti, mohli založit. Rozveďte charakteristiky vaší skupiny a všeho podniku.
Závěrečná reflexe:
Přestavení „podniků“, zdůvodnění, proč právě tento podnik.
Jaké nové poznatky mám o spolužácích, které jsem si potvrdil, může toto poznání nějak měnit naši komunikaci?
Úroveň: Splněno
Popis:
- Reflektuje společné znaky a odlišnosti sebe a druhých ve svém okolí pro rozvíjení různých forem vztahů.
- Reflektuje přínos jedinečnosti sebe a druhých pro skupinu (školní třídu, neformální skupinu, rodinu, širší komunitu aj.) v různorodých situacích.
- Rozpozná a charakterizuje možné chyby ve vnímání druhých a uplatňuje strategie, jak jim předcházet.
- Reflektuje své dovednosti vytvářet a udržovat různé formy mezilidských vztahů.
- Uvědomuje si potřebu péče o blízké vztahy s druhými (přátelské, partnerské, rodinné aj.) a reflektuje význam těchto vztahů pro sebe a druhé.
Ilustrace
Krátký textový popis:
“Komunikační šum”
Práce s příběhem, který obsahuje nedorozumění. Uvědomění důsledků záměrného i nezáměrného zkreslování informací, jak může dojít ke komunikačnímu šumu.
Komunikační šum jako rušivý signál, který v průběhu komunikace poškodil přenášenou zprávu. Vnitřní šumy způsobené nedostatkem na straně člověka (špatný sluch, nervozita, vady řeči). Vnější šumy jako šumy, které se vyskytují v okolním prostředí (hluk). V přeneseném slova smyslu komunikační šum jako fráze pro označení nějaké překážky, která ve společném procesu více lidí vedla k nedorozumění.
Reflexe: Jak komunikovat tak, abychom předcházeli “komunikačnímu šumu”, nikomu neublížili?
Varianta: Modelová situace na níž žák osvětlí chyby ve vnímání druhých (pracuje s informacemi o člověku z doslechu, zevšeobecňuje, hodnotí podle sebe) a uvede, jak jim předcházet.
Reflexe: Jak předejít chybám ve vnímání druhých, jak vytvořit bezpečné prostředí pro všechny s ohledem na jinakost a zapojení všech do skupiny.
Zdroje:
http://www.etickavychova.cz
Metodiky RRRR - Society for all Metodika pro 6. a 7. ročník, metodika pro 8. a 9. ročník
Švec, J. Odmítáme manipulaci. Praha: Projekt Odyssea, 2007.
Valenta, J. Manuál k tréninku řeči lidského těla (didaktika neverbální komunikace). Kladno: AISIS, 2004.
Valenta, J. Učíme (se) komunikovat (na pomoc osobnostní a sociální výchově ve školách). Kladno : AISIS, 2010.
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Rozpoznává různé formy mezilidských vztahů, společné znaky a odlišnosti u sebe a druhých.