Analyzuje a hodnotí tělesné a psychosociální změny v období dospívání a adekvátně na ně reaguje, rozezná nevhodné i nekonsenzuální chování související se sexualitou ve fyzickém i digitálním prostředí.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- popisuje jednotlivá období lidského života
- uvádí základní poznatky o stavbě a funkci reprodukční soustavy
- rozhoduje na modelových příkladech, které chování ve vztahu lze považovat za respektující a bezpečné
- rozpozná v modelových situacích způsoby chování, které už nelze tolerovat a navrhuje postupy vhodné reakce
Ilustrace
Krátký textový popis:
Zadání pro žáka
Charakterizujte jednotlivá období lidského života – s využitím informačních technologií vyhledejte vhodnou fotodokumentaci a sestavte poster „Cesta životem“.
Diskutujte, které události/změny v lidském životě považujete za zásadní pro další životní dráhu a proč. K jakým změnám dochází v období dospívání?
Způsob ověřování
Úloha ověřuje orientaci žáků v jednotlivých obdobích lidského života. Vývoj v období dětství mohou dokládat i vlastními fotografiemi. Žáci se zaměřují na identifikaci zásadních proměn, k nimž dochází v období dospívání.
Úroveň: Na cestě
Popis:
- využívá znalosti o stavbě a funkcí reprodukční soustavy k ochraně sexuálního a reprodukčního zdraví
- uvádí základní charakteristiky jednotlivých období lidského života, prenatálního i postnatálního
- popíše s užitím vhodné terminologie morfologické a fyziologické změny v období dospívání
- uvádí příklady, jak vhodně reagovat na změny v psychosociální oblasti v období dospívání (sebeuvědomění, sebeprosazování, abstraktní myšlení, výkyvy nálad, nabývání vlastních postojů a odpovědnosti, osobních životních hodnot, rozlišování vlastních silných a slabých stránek, zájem o sexualitu, genderová a sexuální identita, navazování vztahů ve skupině vrstevníků, odpoutávání od rodičů aj.)
- vysvětlí princip početí a vývoj jedince před narozením
- posoudí vnější a vnitřní vlivy na vývoj embrya a plodu a vysvětlí, proč v graviditě dochází k fyziologickým i psychosociálním změnám
- diskutuje otázky partnerských vztahů, genderové identity, odpovědného, respektujícího a konsenzuálního sexuálního a partnerského chování i problémy nevhodného i nekonsenzuálního chování souvisejícího se sexualitou, ohrožení domácím a sexuálním násilím
- analyzuje, které chování odpovídá sexuální normě a které ji překračuje (z hlediska věku, zdraví, práva, etiky, sociokulturního prostředí aj.)
- v modelových situacích diskutuje o významu pozitivního přijetí vlastního těla a vlastní pohlavní identity, o respektujícím chování ve vztazích a destigmatizaci ne-heterosexuality
- navrhuje postupy prevence výskytu rizikových projevů chování souvisejících se sexualitou ve fyzickém i digitálním světě
Ilustrace
Krátký textový popis:
Zadání pro žáka
Popište s užitím vhodné terminologie morfologické a fyziologické změny v období dospívání.
V období dospívání dochází ke změnám v psychosociální oblasti (např. sebeuvědomění, sebeprosazování, abstraktní myšlení, výkyvy nálad, nabývání vlastních postojů a odpovědnosti, rozlišování vlastních silných a slabých stránek, zájem o sexualitu, genderová a sexuální identita, navazování vztahů ve skupině vrstevníků, odpoutávání od rodičů aj.). Uveďte příklady, jak vhodně reagovat na změny v psychosociální oblasti.
Diskutujte otázky partnerských vztahů, genderové identity, odpovědného, respektujícího a konsenzuálního sexuálního a partnerského chování i problémy nevhodného i nekonsenzuálního chování souvisejícího se sexualitou, ohrožení domácím a sexuálním násilím.
Způsob ověřování
Úloha je zaměřena na ochranu sexuálního a reprodukčního zdraví. Ověřuje, zda žáci mají potřebné znalosti o činností orgánových soustav lidského těla související s reprodukcí a do jaké míry se orientují v problematice podpory sexuálního a reprodukčního zdraví v období dospívání. Diskuze je vedena v bio-psycho-sociálním přístupu s výrazným etickým rozměrem. V souladu s potřebami jednotlivých žáků podporuje pozitivní přijetí vlastního těla a vlastní pohlavní identity, vede k respektujícímu chování ve vztazích a destigmatizaci ne-heterosexuality.
Úroveň: Splněno
Popis:
- Charakterizuje jednotlivá období lidského života.
- Popíše změny morfologické a fyziologické v období dospívání, i změny v oblasti psychosociální, a uvede příklady, jak na ně vhodně reagovat.
- Používá poznatky o principu početí v souvislosti s plánováním rodičovství.
- Rozezná genderově podmíněné násilí, nevhodné chování a nevhodnou komunikaci v souvislosti se sexuálním zneužíváním a sexuální kriminalitou.
- Zdůvodní význam souhlasu a nenásilí v blízkých a sexuálních vztazích.
- Rozliší, že někteří lidé se mohou chovat ve fyzickém i digitálním světě proti etickým i legislativním pravidlům a mohou ohrožovat bezpečí druhých, zdůvodní své právo takové chování odmítnout a oznámit tuto skutečnost odpovědné dospělé osobě.
- Obrátí se v případě rizika či přímého ohrožení na odbornou pomoc.
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Úloha otevírá otázky partnerských vztahů, reprodukce, kultivovaného sexuálního chování, ale také problémy nevhodného i nekonsensuálního chování souvisejícího se sexualitou. Fiktivní příběh dává žákům příležitost aplikovat poznatky o principu početí v souvislosti s plánováním rodičovství. Žáci zvažují možné následky vlastních rozhodnutí, zdůvodňují význam souhlasu a nenásilí v blízkých a sexuálních vztazích.
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Popíše tělesné a psychosociální změny v období dospívání, rozezná nevhodné chování související se sexualitou ve fyzickém i digitálním prostředí.