Analyzuje a hodnotí tělesné a psychosociální změny v období dospívání a adekvátně na ně reaguje, rozezná nevhodné i nekonsenzuální chování související se sexualitou ve fyzickém i digitálním prostředí.

Komentář:
Výchova k sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví přistupuje k sexualitě jako k součásti komplexních mezilidských vztahů a kultury, propojuje její biologické, psychosociální a etické aspekty. Výuka se zaměřuje na změny v dospívání a v souladu s vývojovými specifiky a potřebami žáka v bezpečném prostředí otevírá otázky partnerských vztahů, reprodukce, genderové identity, odpovědného, respektujícího a konsenzuálního sexuálního a partnerského chování i problémy nevhodného i nekonsenzuálního chování souvisejícího se sexualitou, ohrožení domácím a sexuálním násilím.
Výuka zaměřená na ochranu sexuálního a reprodukčního zdraví je neoddělitelnou součástí výchovy ke zdraví a bezpečí. Je koncipovaná v bio-psycho-sociálním pojetí s výrazným etickým rozměrem. Pro žáka je průvodcem v období dospívání. V souladu s jeho potřebami podporuje pozitivní přijetí vlastního těla a vlastní pohlavní identity, vede k respektujícímu chování ve vztazích a destigmatizaci ne-heterosexuality. Seznamuje s důležitostí souhlasu a nenásilí v blízkých a sexuálních vztazích, se způsoby, jak různé formy nevhodného partnerského a sexuálního jednání rozeznat, jak se jim bránit a kam se obrátit o pomoc. Zahrnuje prevenci výskytu rizikových projevů chování (genderově podmíněné násilí, sexuální kriminalita, sexuální zneužívání, šíření chorob přenosných pohlavním stykem včetně HIV/AIDS apod.).
Očekávané výsledky učení
Vzdělávací oblasti
- CJS-CJS-002-ZV5-010 Posoudí, co nebo kdo na něj má vliv ve fyzickém a digitálním prostředí, v modelové situaci se vymezí vůči nepříjemné nebo rizikové komunikaci.
- CJS-CJS-005-ZV5-024 Využívá poznatky o fungování lidského těla k podpoře vlastního zdravého způsobu života, rozlišuje jednotlivé etapy lidského života.
- CJS-CJS-005-ZV5-030 Uplatňuje respektující chování při navazování vztahů a orientuje se v bezpečných způsobech sexuálního chování, obrátí se na důvěryhodnou osobu či instituci v případě pocitu ohrožení.