Využívá osvojené postupy, prostředky kreativního tance k vnímání vlastního těla, k osobitému pohybovému a tanečnímu vyjadřování a k vlastní tvorbě.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- využívá své tělo a jeho pohybové možnosti jako výrazový prostředek ve svém pohybovém / tanečním projevu, ve společných kreativních pohybových hrách a jednoduchých tanečních improvizacích, s vědomím základních aspektů pohybu: prostorového, časového a dynamického
- užívá a kombinuje objevené taneční tvarosloví (pohybový slovník) v jednoduché taneční hře / etudě / kompozici
- propojuje svůj pohyb s představou a s hudebním doprovodem
- zaměří pozornost na pohyb konkrétní části těla a na svůj fyzický nebo smyslový prožitek z tanečního pohybu
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Název ilustrace: Obrazy v pohybu - Pohyb v obrazech
Anotace:
Tvůrčí aktivita zaměřená ověření a rozšiřování pohybových možností těla a jejich využívání v pohybovém / tanečním projevu žáka. Žáci v ní propojují pohyb s představou a hudebním vnímáním. Rozvíjí schopnost pojmenovávat smyslový prožitek z hlediska recepce i z hlediska interpretace díla. Žáci pracují ve skupinách. Hledají v konkrétním obraze (malbě, fotografii) pohyb/y. Ilustrace uvádí vhodná výtvarná díla z 20. století, se zaměřením na barvu, tvar, gesto (Martin Rothko, Kandinsky, Jackson Pollock, Pablo Picasso, Hugo Demartini). Žáci vytvoří krátkou strukrurovanou improvizaci, při které zohlední práci s tělem, prostorem, dynamikou a kvalitami pohybu dle inspiračního obrazu.
Ilustrace je dostupná na odkazu.
Odkaz na zdroje / autorka: Zden Brungot Svíteková
Úroveň: Na cestě
Popis:
- objevuje vlastní fyzické a pohybové dispozice a pod vedením učitele zachází se svým tělem zdravě, s citem a s respektem ((např. měkký kontakt těla s podlahou, respektování funkčních zákonitostí pohybu, zdravé a správné držení těla, uvolnění nadbytečného napětí)
- zaměřuje pozornost na pohybové vyjádření konkrétního aspektu pohybu nebo určené kvality pohybu (např. pohyb v určeném tempu, jasný začátek pohybu, rovný pohyb, lehký pohyb, skok, uvolnění)
- propojuje svůj pohyb s představou a s hudebním doprovodem, reaguje na změny v hudebním doprovodu
- využívá různé náměty pro pohybové/taneční ztvárnění, např. hudební skladba, báseň, obraz, náladu, objekt, myšlenku
- při pohybovém/tanečním projevu se s pomocí učitele soustředí na pohyb svého těla a svůj vnitřní prožitek (fyzické a smyslové vjemy, pocity)
- objevuje možnosti jak zapojit digitální technologie do procesu tvorby, např. při zkoumání námětu, a seznamuje se s etickými pravidly souvisejícími s používáním digitálních technologií, pořizováním videozáznamů a jejich využívání a šíření
Ilustrace
Krátký textový popis:
Název Ilustrace: 60 sekund
Anotace:
Pěstujeme v dětech vědomé vnímání pohybu v určitém čase, prostoru a síle. Pracujeme s přesným vymezením času, prostoru či specifikujeme určitou dynamiku s kterou je pohyb prováděn. U všech těchto témat, které učitel do hodin vnáší, připomíná správné držení těla a jeho zásady, včetně podpory a významu dechu a jeho vlivu na pohybovou kvalitu.
Zadání / popis situace, činnosti žáka
Necháme žáky prožít jednu minutu (tzn. 60 sekund) v naprostém klidu a posléze je necháme volně se pohybovat taktéž pouze v čase jedné minuty. Zdůrazníme začátek a konec časového vymezení například použitím určitého zvuku. Žáci mohou použít pro zadání v pohybu jednoduchý princip například chůzi či pohyb pouze jednou částí těla.
Žáci po zkušenosti pohybu a klidu v přesném časovém určení jedné minuty se ve dvojicích, kdy se jeden z žáků hýbe a druhý měří čas, pokusí sami jednu minutu pohybově vyplnit bez určení skutečného konce jedné minuty. Ve dvojici si pak k tomu dávají žáci zpětnou vazbu. Reflektují zdali se pohybovali kratší dobu či vnímali minutu jako delší časovou plochu než ve skutečnosti je. Pojmenovávají také kvalitu pohybu, kterou zvolili a proč.
Způsob ověřování / hodnocení učitelem
Učitel pozoruje schopnost žáků pracovat ve dvojicích. Snaží se posoudit, zdali žáci rozumí práci s časem. Na závěr vede řízenou debatu o zkušenostech žáků v tomto cvičení a zjišťuje, jak žáci vnímají čas v pohybu a ve světě kolem nich.
Odkaz na zdroje / autor:
Lucie Hlaváčková
Úroveň: Splněno
Popis:
- Zachází se svým tělem s respektem a citem na základě znalostí vlastních pohybových dispozic.
- Využívá své znalosti časových a prostorových aspektů pohybu.
- Obohacuje svůj taneční projev některými dynamickými kvalitami pohybu.
- Vnímá hudební doprovod a propojuje pohyb s hudbou.
- Pohybově/tanečně ztvární námět podle vlastního výběru, například hudební skladbu, báseň, obraz, náladu, objekt, myšlenku.
- Při pohybovém/tanečním projevu se soustředí na pohyb svého těla a svůj vnitřní prožitek.
- Využívá digitální technologie v procesu tvorby – při zkoumání námětu, pro pořizování záznamu nebo k tvůrčímu zachycení výstupu, zároveň respektuje etická pravidla související s používáním digitálních technologií, s pořizováním videozáznamů a jejich využíváním a šířením.
Ilustrace
Krátký textový popis:
Název ilustrace: Opory v těle
Anotace:
Vedeme žáky k uvědomění si své kosterní opory v těle. Pojmenujeme si kosterní systém, který zajišťuje oporu v těle. Důležitá místa pro vnímání opory v těle: chodidla, pánev, páteř, hrudní koš, pletenec horní končetiny, lebka a jejich vzájemné propojení. Neodmyslitelnou součástí opory v těle je dech (potažmo hlas). Opory v těle umožňují správné držení těla. Při pohybu nám pomáhají k lokomoci těla v prostoru, budují sílu v těle a pomáhají nacházet stabilitu a funkční koordinaci pohybu.
Inspirací pro tvůrčí činnost nám může být architektura.
Zadání / popis situace, činnosti žáka:
Po převzetí architektonického prvku na své tělo, si žák uvědomí vlastní rozložení síly v těle. Vnitřním zrakem zmapuje, o co se v těle opírá, a kde vnímá největší svalové napětí. Poté se spolužáky vytvoří vlastními těly stabilní tvar inspirovaný architekturou. Zmíněné a objevené opory v těle hledá kolem sebe, v architektuře, a posléze v tvorbě s ostatními. Inspirace architekturou umožňuje žákům pracovat také v exteriéru, uplatňovat nabyté dovednosti z taneční výchovy a přináší další impuls pro objevování míst z žákova prostředí, které naším vedením učí vnímat a nahlížet z jiné perspektivy.
Žák se snaží ve svém těle hledat opory, které vnímá z okolní inspirace. Objevuje, jak má v těle rozloženou sílu a pracuje s protitahy v těle. Je schopen toto všechno také vidět v pohybu svých spolužáků. Rovnováha síly a protitahů v těle vytváří stabilitu a schopnost artikulovat svůj pohyb ve velké přesnosti.
Popis ověřování / hodnocení učitelem:
Učitel pozoruje žáka, jak si vede v hledání opor v těle, zda se soustředí na svůj pohyb a vnímání fyzických vjemů, jak se proměňuje jeho držení těla a svalové napětí. Žák je schopen zkoušet si své nápady a vybrané realizovat, kooperovat při kreativním procesu s ostatními spolužáky.
Odkaz na zdroje / autor:
Lucie Hlaváčková