Rozliší hudební, taneční a divadelní dílo a orientuje se v prostředcích jejich vyjádření.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- zná názvy základních druhů umění (hudba, divadlo, tanec, výtvarné umění) a pozná, ke kterému umění zhlédnuté nebo poslechnuté dílo patří
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Název Ilustrace: Děsně umělecká rodina
Anotace: V této aktivitě si žáci hravou formou osvojují názvy základní druhů umění a seznamují se s jejich charakteristickými prvky skrze učitelem vybraných ukázek z uměleckých děl (poslech, videozáznam).
Odkaz na zdroje / autor - Markéta Pucová
Úroveň: Na cestě
Popis:
- rozlišuje jednotlivé druhy umění, jednoduše pojmenuje typická díla (kniha, obraz, píseň, skladba, divadelní představení, film…) a místa, kde se s nimi může setkat (galerie, muzea, divadla, kina, koncertní sály, knihovny)
- na základě zkušeností z vlastní tvůrčí činnosti a ze setkání s uměleckým dílem pojmenuje výrazové prostředky hudby, tance a divadla (mluvené slovo, pohyb, tanec, zpěv, hra na hudební nástroj...)
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Název Ilustrace: Taneční divadlo Kozí Kraviny i pro neslyšící
Anotace: Metodický materiál na úložišti obsahuje ilustraci, která na konkrétním příkladu práce navazující na zhlédnutí tanečně - divadelního představení Kozí Kraviny i pro neslyšící (Tereza Říčanová, Barbora Látalová, spolek Ostružina) ukazuje možnosti rozvoje žákových schopností rozlišovat různé druhy uměleckých děl a v komplexním uměleckém díle rozpoznat jednotlivé výrazové prostředky. Cílem aktivity je, aby žáci porozuměli různým prostředkům vyjádření, které jsou v inscenaci použity (pohyb, gesta, mimika, slovo, český znakový jazyk, zvuk, světlo), dokázali je rozlišit a identifikovat a rozpoznat o jaký druh umění se jednalo. Inscenace je unikátní tím, že je přístupná i pro neslyšící diváky a kromě typických výrazových prostředků taneční inscenace je součástí také umělecký český znakový jazyk.
Autor: Zden Brungot Svíteková (autorka ilustrace)
Odkaz na zdroje:
Představení, knižní předloha:
https://www.ostruzina.eu/2021/09/13/kozi-kraviny-polni-verze/
Úroveň: Splněno
Popis:
- Popíše autentické prostředí pro prezentaci daného uměleckého díla nebo projevu kultury (činoherní, taneční představení – divadlo, hudba – koncertní sál).
- Rozumí základním pojmům jednotlivých umění při komunikaci o uměleckém díle (např. dirigent, orchestr, herec, tanečník, jeviště).
- Ve zhlédnutém nebo poslechnutém díle pojmenuje zřetelné výrazové prostředky, a tím získává základní orientaci v performativních druzích umění (hudba, divadlo, tanec).
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Anotace: V odkazu je uveden popis hodiny hudební výchovy, v níž pedagog využívá postupů aktivního poslechu (Beethovenova 6. symfonie. Pastorální – Scéna u potoka).
Autor/ka: Jana Lindová
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Název ilustrace: Metody práce s divadelním zážitkem
Zadání / popis situace, činnosti žáka: Text nabízí několik způsobů a metod, jak reflektovat s dětmi divadelní zážitek. Autorka v textu upozorňuje i na určitá specifika a principy práce. Text vychází z publikace M. Váňové S dětmi do divadla ( Akademie múzických umění v Praze v Nakladatelství AMU, 2023.ISBN 978-80-7331-631-0
Způsob ověřování / hodnocení učitelem: Z rozhovoru se žáky zjistí učitel úroveň žákova porozumění divadelnímu dílu a jeho prostředkům. Vhodně volenými metodami učitel zaměřuje žákovu pozornost na základní prostředky divadelního díla.
Autor/ka: Michaela Váňová
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Anotace: Inspirativní materiál pro metody práce s divadelním zážitkem.
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Název ilustrace: Taneční představení MOMO a ukradený čas
Anotace: Příklad reflektivních otázek zaměřujících žáka na vnímání prostředků tanečního díla. Příkladem díla je interaktivní taneční představení Momo, volně inspirované knihou Michaela Endeho Děvčátko Momo a ukradený čas. Vytvořila ho choreografka Mirka Eliášová a zabývá se v něm otázkou: Jak vnímáme čas? Tanečníci a děti se ho snaží společně zpřítomnit, zpomalit, zastavit nebo dokonce vrátit. Momo je i pozváním do fascinujícího světa nových technologií – výraznou roli v něm má zařízení zachycující pohyb tanečnice a transformující ho ve zvuk či světelná projekce, kterou můžeme ovlivnit svým pohybem. Příběh vypráví o nastavení hranic a možnosti svobody.
Odkaz na zdroje / autor: Markéta Pucová
na úložišti je v metodickém materiálu uveden odkaz na představení a trailer k představení
Literární předloha: Ende, Michael. Děvčátko Momo a ukradený čas: pohádkový román. Překlad Milada Misárková. 6. vydání. V Praze: Albatros, 2024. 221 stran. ISBN 978-80-00-07267-8.
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Rozliší hudební, taneční a divadelní dílo na základě jejich charakteristických znaků.