Realizuje svůj tvůrčí záměr s využitím prostředků výtvarného umění, filmového umění a jejich kombinací.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- vyjadřuje své vjemy, představy a myšlenky v plošné a prostorové tvorbě
- vybere si cíleně prostředky, se kterými chce pracovat a má odvahu s nimi experimentovat, a to s ohledem na bezpečnost svojí i ostatních
- dílo pojmenuje podle svého uvážení tak, aby jeho název byl výstižný pro něj samotného
- navrhnul, realizoval a vyhodnotil vlastní jednoduchý experiment s použitím výtvarných a filmových prostředků
- vytvořil dílo, které kombinuje výtvarné a filmové prostředky
- aktivně se zapojil do tvořivé hry, zadané učitelem
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
Výroba jednoduchého flipbooku
Jednoduchou animaci můžeme vytvořit i bez digitálních nástrojů. Flipbook je brožura se sérií obrázků, které se postupně na každé stránce mění – když jsou stránky prohlíženy v rychlém sledu, vzniká iluze pohybu. Výsledek žákovské práce pak v sobě kombinuje výtvarné a filmové prostředky.
Úroveň: Na cestě
Popis:
- zapojí se sám nebo ve skupině do tvůrčího procesu
- vybírá si vhodné vybavení a nástroje pro zpracování tvůrčího záměru
- experimentuje s postprodukcí vlastní tvorby
- integruje praktické zkušenosti s dostupnými digitálními technologiemi do své tvorby a cíleně je využívá pro realizaci výsledného produktu
Ilustrace
Krátký textový popis:
Jedinečný moment
Aktivita rozvíjí schopnost žáků pozorovat své okolí a objevovat vizuálně zajímavé prvky. Žáci při vycházce vyhledají a vyfotografují umělecké nebo přírodní zajímavosti, jako jsou motivy na fasádách, sochy, graffiti, nápisy nebo detaily z přírody. Ze svých fotografií vytvoří jednoduchý GIF, který zachytí výběr jejich fotografií.
Popis činnosti žáků:
• žáci vyhledávají v blízkém okolí školy umělecké zajímavosti, např. ornamenty na fasádách, sochy ve veřejném prostoru, pouliční umění (street art, graffiti), ozdobné mříže, ale také přírodní zajímavosti.
• zachycují tyto motivy prostřednictvím fotografie
• z fotografií udělají výběr
• v aplikaci na tvorbu GIFů z vybraných fotografií vytvoří krátkou sekvenci – seskupují např. fotografie podobné barevnosti, kompozice nebo s podobným motivem
• při promítání výsledných GIFů ve třídě diskutují nad svými objevy a nad způsobem jejich seskupení.
Způsob ověřování:
Učitel instruuje žáky při výběru fotografií (čeho si všímat – tvarové a barevné blízkosti) a při používání aplikace na tvorbu GIFů. Žáci při prezentaci reflektují různorodost zajímavých architektonických a jiných prvků v okolí i audiovizuálních celek, který z nich v aplikaci na tvorbu GIFů vytvořili. Učitel sleduje práci žáků a v případě potřeby jim poskytuje podporu, vede žáky k bezpečné práci s výsledky tvorby v digitální podobě (uložení na školní úložiště, bezpečné sdílení).
Úroveň: Splněno
Popis:
- Stanoví si dosažitelný tvůrčí záměr využívající prostředky výtvarného umění, filmového umění a jejich kombinace.
- Volí, kombinuje a experimentuje s prostředky, postupy a materiály podle zadání nebo tvůrčího záměru.
- Využívá pro realizaci výsledného díla dostupné digitální technologie.
- Sám nebo ve skupině realizuje výtvarné nebo audiovizuální sdělení, které nese určitý osobní nebo společensky významný obsah.
- Uvědomuje si svou roli v tvůrčím procesu (v realizačním týmu), vedoucím ke konkrétnímu tvůrčímu výstupu.
- Prezentuje svou práci ostatním se záměrem ověřit si komunikační účinky díla.
Ilustrace
Krátký textový popis:
Zkoumání uměleckého díla prostřednictvím tvorby fotografie
Východiskem pro tvůrčí práci je shlédnuté umělecké dílo v autentickém prostředí galerie. Je vhodné se zaměřit na trojrozměrné dílo, sochu, instalaci a nejlépe na takové dílo, které je něčím pro žáky nezvyklé, například kombinací materiálů, technickým provedením, velikostí, názvem, interaktivitou apod.
Úkolem bude nejen dílo vnímat, ale prozkoumat jej pomocí fotoaparátu a zaměřit se také na detaily, které bychom na první pohled pominuli. Vhodné je ještě žákům zpřesnit zadání a to tak, aby se zaměřili na detaily, které mohou umocnit například hmatový vjem, podtrhnou prostorové kvality, nebo osobní fantazijní představu evokovanou názvem díla.
Lekce je koncipována tak, aby ukázala jednu z možných metod tvůrčí práce s uměleckým dílem jako východiskem pro další vlastní tvůrčí počiny. Lze tak vytvořit cyklus na sebe navazujících zadání i velmi jednoduchých, ve kterých žáci postupně „překlápí“ původní dílo skrze další média (např. kresba – suchý pastel, malba – tempera, prostorová tvorba, slepotisk, reliéf – vrstvený papír) do nových významů. Současně si tak osvojují možnosti různých prostředků.
Součástí tohoto zadání může být i vytváření si databanky inspirativních zdrojů, jejich třídění podle určitých kvalit, zpracování popisu k jednotlivým fotografiím, jejich prezentace apod.
Popis ověřování pro učitele:
Při hodnocení je třeba vycházet z toho, že nejde o nalezení nějakého „správného“ řešení. To, co je možné hodnotit jsou dovednosti spojené s dokumentací objektu, uměleckého díla. Dovednost porovnávat, třídit a vybrat dokumentaci jako další zdroj inspirace. Návyky týkající se pohybu a chování v prostorách galerie. Spíše než hodnocení je třeba žáky povzbudit a motivovat k tomu, že má význam se určitým tématem zabývat delší dobu a že má význam si objevovat odlišnosti mezi různými prostředky a ty si pak cíleně volit podle svého záměru.
Ilustrace
Krátký textový popis:
Filmová projekce ve škole
Žáci společně připraví ve škole filmové promítání, kterého se mohou zúčastnit ostatní žáci a učitelé. Při přípravě a realizaci využívají různé digitální technologie, tvoří propagační materiály k akci, koordinují své kroky s ostatními žáky podílejícími se na pořádání události.
Popis činnosti žáků:
• žáci zorganizují kolektivně filmovou projekci ve škole (ve spolupráci s učitelem zajistí technické zázemí, projektor, zvuk, film)
• vytvoří letáky, pozvánky případně vstupenky na akci, volí si vhodné výtvarné techniky a postupy
• připraví si informace pro úvod k filmu pro diváky
• film uvedou a představí
Způsob ověřování:
Učitel zajistí, aby v žákovském kolektivu byly rozděleny úkoly (skupiny se věnují přípravě plakátů, pozvánek, připravují technické zázemí filmové projekce, chystá sál na promítání atd.), průběžně sleduje postup jednotlivých skupin a poskytuje jim podporu a motivaci. Jako vzor k následování/napodobení dáváme zkušenost z návštěvy kina – jak to tam probíhá, jak to v budově a sálu vypadá, jaké služby v kině poskytují. Po promítání vede s žáky závěrečnou reflexi, ve které jednotlivé skupiny hodnotí proces přípravy, tvorby materiálů i úroveň celkové spolupráce mezi skupinami.
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Vyjadřuje výtvarnými a filmovými prostředky vjemy, pocity, prožitky, zkušenosti, vlastní nápady.