Reflektuje svou tvůrčí výtvarnou či filmovou zkušenost a přijímá zpětnou vazbu jako impulz pro další tvorbu.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- zvolil si jak bude reagovat na svoji tvorbu a tvorbu ostatních
- určil, co je pro něj na díle významné a co chce jinak než slovy sdělit ostatním
- vyslechne si zpětnou vazbu od spolužáků a zamýšlí se nad ní
Ilustrace
Krátký textový popis:
Objevování detailů v malbě
Žáci si osvojují schopnost pozorného pozorování své vlastní tvorby, hledají zajímavé detaily, které mohou být samostatně hodnotné.
Popis činnosti žáka:
Žáci vytvoří malbu na formát A3 nebo větší, přičemž se zaměří na volnou kompozici barev, tvarů nebo linií. Tématem malby může být např. pohyb, pocity, přírodní svět.
žák si vystřihne z jednoduchý papírový rámeček o velikosti 10 × 15 cm (formát pohlednice).
Rámeček použije k prozkoumávání své malby: pokládají jej na různé části díla, posouvají a hledá zajímavé detaily.
Když žák objeví zajímavý fragment na své malbě, zachytí ho prostřednictvím fotografie.
Pro vybraný detail, tedy vniklou fotografii, vymyslí vhodný název.
Žáci své fotografie ostatním. Diskutují, jak se jejich pohled na vlastní dílo změnil a co nového o něm objevili.
Prezentace může proběhnout formou výstavy, kde fotografie s názvy budou vytištěny nebo promítnuty.
Způsob ověřování:
Učitel poskytuje žákům vhodnou podporu a motivaci, sleduje jejich zapojení do jednotlivých aktivit, klade důraz na zapojení se do tvůrčích činností, originalitu a schopnost propojit dílo s jeho názvem, nikoli na technickou dokonalost.
Úroveň: Na cestě
Popis:
- vyslechne si zpětnou vazbu spolužáků a učitele v bezpečném prostředí řízené diskuse
- ověřuje, zda bylo tvůrčí sdělení srozumitelné
- nachází různé možnosti prezentace díla ve fyzickém či digitálním prostoru
- uvědomuje si širší souvislosti vlastní tvorby (inspirační zdroje, zamýšlené sdělení) a dokáže je popsat
Ilustrace
Krátký textový popis:
Poselství díla
Žáci se prostřednictvím aktivity učí ověřovat, zda je jejich tvůrčí sdělení srozumitelné pro ostatní, a zkoumají různé způsoby prezentace díla. Aktivita rozvíjí jejich schopnost reflexe vlastní tvorby, kreativitu při hledání forem prezentace a schopnost přizpůsobit sdělení konkrétnímu publiku.
Popis činnosti žáků:
- žáci sami nebo v malé skupině vytvoří výtvarné nebo krátké audiovizuální dílo, které nese jasné předem stanovené sdělení (např. poselství o významu přátelství, ochrany přírody, odvahy apod.), sami si pro práci volí techniky a tvůrčí postupy
- zvolí způsob prezentace svého díla (instalace na vhodném místě ve třídě nebo na chodbě, zavěšení do prostoru, kompozice s dříve vzniklým dílem, prezentace složená z fotografií díla zachycených na různých místech, vytvoření krátkého videa s komentářem)
- žáci představí své dílo spolužákům, ti hodnotí, co z prezentace pochopili. Odpovídají na otázky: Co si myslíte, že chtěl autor sdělit? Co vás na prezentaci zaujalo? Jak na vás dílo působilo?
- autoři porovnává interpretaci diváků s původním záměrem, zamýšlejí se nad tím, jak vybraný formát poskytl srozumitelnost jejich sdělení
- žáci navrhují jiný formát prezentace téhož díla, společně diskutují, jak by jiný způsob prezentace mohl změnit vnímání sdělení
Způsob ověřování:
Učitel pozoruje, jak žáci komunikují o svých dílech a jak vysvětlují volbu formy prezentace, v závěru každé prezentace učitel žáky požádá o reflexi, kde sami hodnotí, jak dobře se jim podařilo vyjádřit zamýšlené sdělení. To umožňuje zjistit, jak (zda) žáci skutečně vnímali srozumitelnost svého díla pro okolí. Po obdržení zpětné vazby mohou žáci upravit nebo změnit způsob prezentace svého díla.
Poznámka:
Aktivitu je vhodné zařadit po společné návštěvě galerie, kde se žáci setkají s různými možnostmi prezentace uměleckých děl a mají možnost v autentickém prostředí ověřovat komunikační účinky těchto děl a jejich prezentace.
Úroveň: Splněno
Popis:
- Hodnotí zkušenost z přípravy a průběhu procesu tvorby (očekávání, proces, překážky, výsledek).
- Popíše rozdíl mezi svým tvůrčím záměrem a dosaženým výsledkem, zamyslí se nad důvody tohoto rozdílu.
- Pojmenuje význam tvůrčí zkušenosti pro sebe sama a svou další tvorbu.
- Vyhodnotí přínosy zpětné vazby pro sebe sama.
- Formuluje přínos zpětné vazby pro další tvůrčí práci (poučí se z chyb).
Ilustrace
Krátký textový popis:
Pitching (představení a obhajoba záměru) audiovizuálního díla
Žáci připraví návrh, takzvaný námět pro krátký film nebo video, zaměří se především na filmový příběh, postavy, které v něm budou vystupovat, jakou techniku by použili při realizaci, jak dlouhý film bude a jak při natáčení chtějí postupovat. Svůj návrh poté představí spolužákům a učiteli, kteří jej komentují a připomínkují.
Popis činnosti žáků:
• skupina či jednotlivec si připraví stručnou a srozumitelnou prezentaci svého autorského záměru
• v prezentaci představí především: příběh připravovaného audiovizuálního díla, postavy, zamýšlenou použitou techniku, předpokládanou délku a náročnost jednotlivých realizačních fází, kdo bude tvořit štáb a jaké pozice bude zastávat, plánovaný způsob uvedení díla
• ostatní žáci a učitel naplňují roli dramaturga a producenta (doptávají se na nejasnosti, snaží se odhalit a upozornit na případné chyby či nedostatky v příběhu i plánovaném procesu realizace)
• následně prostřednictvím hlasování audiovizuální dílo doporučí, či nedoporučí k realizaci
•autoři námětu se v návaznosti na zpětnou vazbu pokusí popsat průběh procesu tvorby, míru spolupráce ve skupině, procesy a překážky, které proces provázeli, popíší rozdíl mezi tvůrčím záměrem a dosaženým výsledkem, zamyslí se nad důvody tohoto rozdílu, formulují přínos zpětné vazby pro další tvůrčí práci
Způsob ověřování:
Učitel sleduje zapojení žáků do aktivity i poskytování zpětné vazby při účasti v diskusi v roli dramaturga nebo producenta při hodnocení ostatních projektů. Sleduje schopnost popsat proces tvorby, spolupráci ve skupině, překážky a jejich řešení. Učitel sleduje, jak žáci reagují na otázky a připomínky spolužáků, jak jsou schopnost identifikovat slabiny svého projektu na základě zpětné vazby a navrhovat řešení těchto problémů. Učitel dbá, aby během celé diskuze vládla přátelská atmosféra a žáci se cítili bezpečně. Vede žáky k pochopení zpětné vazby jako inspirace a poučení pro další tvůrčí činnost.