Odloučí se na určitou dobu od rodičů a blízkých a je aktivní i bez jejich opory.
DJP-SAE-000-PV1-001

Komentář:
Postupné osamostatnění dítěte je základní podmínkou rozvoje autonomní osobnosti a připravenosti dítěte na vstup do základního vzdělávání. Respektujeme individuální specifika dítěte v rychlosti a rozsahu osamostatňování. Učitel je klíčovým aktérem v podpoře pocitu pohody dítěte v mateřské škole. Podporujeme osamostatnění tím, že nabízíme dítěti otevřený vztah s učitelem/učiteli jako bezpečný most do dětského společenství a k získání autonomní role dítěte ve skupině. Pozitivně s dětmi ve skupině reflektujeme, pokud se jim podaří odloučit od rodičů na kratší i delší časový úsek. Cíleně oceňujeme schopnost být delší dobu bez přítomnosti rodičů. Posilujeme tak sebevědomí a emocionální samostatnost dítěte.
Příklady
- Sledujeme, jak dítě zvládá odloučení od rodičů v průběhu docházky do mateřské školy. Průběh osamostatňování zaznamenáváme jako součást dokumentace dítěte.
- Nabízíme činnosti podporující aktivní roli dítěte ve dvojici, malé či větší skupině, ve třídě, kdy dítě samo přebírá určitou roli v kooperativní hře, ve skupinové činnosti; reaguje na otevřenou nabídku realizovat konkrétní činnost či úkol.
- Cíleně nabízíme dítěti možnost předat vzkaz, předmět, informaci jiné skupině dětí ve třídě, učiteli ze sousední třídy, nebo nepedagogickému personálu a sledujeme, jak dítě činnost zvládne.
- Nabízíme dopolední či celodenní akce a výlety mimo areál školy a umožňujeme tak dětem se osamostatňovat a aktivně vstupovat do dětského společenství.
- Vícedenní akce umožňuje dětem získat zkušenost s osamostatněním se od rodiny a zvládnout delší odloučení.