Zhodnotí, co nebo kdo má vliv na něj a na jeho rozhodování ve fyzickém a v digitálním prostředí.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- popíše svůj vzor, jeho vlastnosti a zdůvodní, proč je jeho/jejím vzorem
- v příběhu identifikuje, kým nebo čím je ovlivněno chování vybrané postavy, objasní, zda se z jeho pohledu jedná o pozitivní nebo negativní vliv
- popíše, jak jeho chování v určité situaci ovlivňují další lidé, reklama, internet apod.
Ilustrace
Krátký textový popis:
KOMPAS ROZHODOVÁNÍ
Žáci by měli rozpoznat a posoudit vlivy okolí, reklamy, internetu a dalších faktorů na své chování a rozhodování ve fyzickém i digitálním prostředí.
Zadání pro žáka
Jsi tvůrcem vlastního "kompasu rozhodování". Ten tě má provést situacemi, kdy na tebe někdo nebo něco působí a ovlivňuje tvé rozhodování.
Na papír nakresli svůj "kompas rozhodování". Kompas bude mít 4 hlavní směry:
- Rodiče
- Kamarádi
- Reklama/internet
- Moje rozhodnutí
Uvědom si situaci, kdy jsi se v posledním týdnu musel rozhodnout. Co tě ovlivnilo? Byla to reklama na YouTube, oblíbený influencer, kamarád, rodič nebo třeba něco, co jsi viděl(a) na cestě do školy? Zaznamenej to do kompasu.
Rozhodni se, zda šlo o pozitivní, nebo negativní vliv. Pomohl ti ten vliv udělat dobré rozhodnutí? Nebo tě spíš zmátl či přiměl něco udělat, co bys jinak neudělal(a)?
Sdílej příklady z jednotlivých "směrů" např. "Kamarád mi doporučil hru, která mě ale vůbec nebavila, takže jsem se příště rozhodl poslouchat spíš svůj názor".
Galerie kompasů: Svůj kompas dej na nástěnku a představ ho spolužákům a popiš situace, které tě ovlivnily, včetně závěru, zda byly vlivy pozitivní, nebo negativní.
Popis ověřování
Učitel zjistí, že tento obsah vzdělávání žáci zvládli, když přesně identifikují konkrétní situace a vlivy.
Metodický komentář
Představený způsob práce zapojuje žáky kreativním způsobem, nutí je zamýšlet se nad konkrétními situacemi, které se jich přímo týkají, a podporuje kritické myšlení. Kompas rozhodování jim pomáhá vizualizovat vlivy a uvědomit si, že nad svými rozhodnutími mohou mít kontrolu.
Pokud žáky situace nenapadají, může učitel přečíst příběh: „Kuba chtěl koupit tenisky, které viděl u známého influencera. Když se ale zeptal rodičů, ti mu řekli, že by měl raději ušetřit na kvalitnější model. Kamarád mu mezitím ukázal ještě levnější verzi, která se mu líbila. Kuba byl zmatený, co si vybrat.“ Jaké vlivy na Kubu působily? Byly pozitivní, nebo negativní? Jak by se mohl rozhodnout, aby měl z nákupu dobrý pocit?
Diskuze:
- Co jsme se naučili o vlivech kolem nás?
- Jak poznáme, kdy nás někdo manipuluje?
- Co dalšího může mít na naše rozhodování vliv?
Úroveň: Na cestě
Popis:
- zmapuje, jak, v čem, čím a kým se nechává ovlivňovat ve fyzickém i digitálním prostředí
- rozliší, o jaké vlivy se jedná (např. pozitivní, negativní, dobrovolné, povinné, krátkodobé, dlouhodobé)
- na příkladech vysvětlí, jak může míra socializace (např. rodina, přátelé, sociální sítě) ovlivňovat vnímání sebe sama i svého okolí
- na příkladu konkrétních situacích ze života (např. volba střední školy, volby do školního parlamentu) pojmenovává, co má na člověka vliv
- navrhne konkrétní strategie, jak posílit dovednost čelit negativním vlivům ve fyzickém a digitálním prostředí
Ilustrace
Krátký textový popis:
“TOOLBOX” PROTI NEGATIVNÍM VLIVŮM
Žák navrhne konkrétní strategie, jak posílit dovednost čelit negativním vlivům ve fyzickém a digitálním prostředí.
Zadání pro žáka
Vyber si kartičku s modelovou situací (např. „Kamarádi tě přesvědčují, abys něco udělal/a, co ti není příjemné - např. někoho okradl“). Do "toolboxu" (nástrojového boxu) vymysli konkrétní strategie, jak čelit negativním vlivům v modelových situacích. Strategie zapiš na lísteček a ten vlož do toolboxu ve třídě. Následně si vylosuj se spolužákem nástroj na lístečku a sehraj scénku, ve které ho využiješ.
Po odehrání scének si vezmi chvíli na zamyšlení a formuluj svůj "aha" moment. Můžeš si položit otázku: "Co jsem si díky scénce uvědomil/a o sobě nebo o tom, jak zvládám negativní vlivy?" Například: "Uvědomil/a jsem si, že mám tendenci podlehnout tlaku kamarádů, ale strategie říct pevné NE mi dává sebedůvěru."
Své "aha" momenty napiš na lísteček a přidej ho na nástěnku "Nástroje proti negativním vlivům", kterou budeme používat jako společný zdroj inspirace. Tím nejen ukážeš, že rozumíš strategiím, ale pomůžeš i ostatním v jejich rozhodování a zvládání vlivů.
Popis ověřování
Sledujte, zda žáci dokážou identifikovat negativní vlivy a jejich možné důsledky. Učitel hodnotí, zda jsou strategie realistické a prakticky použitelné. Následně hodnotí, jak strategie umí žák uplatnit v sehrané roli.
Metodický komentář
Učitel by měl mít připravené příklady reálných situací, které napíše na kartičky (např. tlak vrstevníků na zkoušení cigaret, reklamy na zázračné produkty) a jednoduché otázky na zamyšlení. Ty rozdá do skupin a vyzve žáky, aby vytvořili kartičky s nástroji proti negativním vlivům. Kartičky následně vkládají do “toolboxu” (papírová krabice). Následovat může hraní rolí, kdy si žáci strategii vytáhnou a zkusí sehrát situaci, při které strategii využijí. Toolbox je v tomto případě soubor strategií a nástrojů, které žáci mohou použít k obraně proti negativním vlivům ve fyzickém i digitálním prostředí.
Příklady strategií pro inspiraci:
- Naučit se říkat „NE“.
- Ověřit informace (např. hledat důvěryhodné zdroje).
- Najít důvěryhodnou osobu, se kterou situaci konzultuji.
- Vyhledat pomoc
- Odmítnout tlak a stát si za svým rozhodnutím
- Použití nástrojů (adblockery, ochrana soukromí).
Úroveň: Splněno
Popis:
- Na konkrétních příkladech doloží, co nebo kdo ho ovlivňuje ve fyzickém prostředí.
- Na konkrétních příkladech doloží, co nebo kdo ho ovlivňuje v digitálním prostředí.
- Na konkrétních příkladech ze svého života zhodnotí, jakého charakteru jsou jím popsané vlivy.
Ilustrace
Krátký textový popis:
MOJE MALÁ I VELKÁ ROZHODNUTÍ
Zadání pro žáka
Co jsi dělal včera? Zavzpomínej a vypiš 10 činností, kterým ses včera věnoval. Je jedno, kolik ti zabraly času nebo jak byly důležité. Ke každé položce uveď, proč jsi se rozhodl, že to proběhlo zrovna tak, jak to proběhlo.
Například:
Jel jsem do školy MHD. (Protože do školy chodit musím a rodiče mě autem nevozí)
Díval jsem se na nový seriál. (Kamarád říkal, že je super a určitě se mi bude líbit).
Až budeš mít hotovo, zkus ze svých příkladů formulovat nějaké závěry týkající se tvého rozhodování. Pomoci ti mohou následující otázky:
- Byl jsi pokaždé ten, kdo rozhodl, že to bude zrovna takhle?
- U kterých činností jsi jednal automaticky a vůbec jsi nepřemýšlel, jak to provedeš?
- Řekl bys, že byla všechna tvoje rozhodnutí dobrovolná? Proč?
- U kterých činností tvé rozhodnutí ovlivnil nějaký člověk? Kdo to případně byl?
- Mělo na tebe vliv, zda se rozhodování týkalo fyzického, nebo digitálního prostředí?
Popis ověřování
Aktivita otevírá téma rozhodování. Žáci pracují s běžnými příklady, vyvozují z nich závěry. Důležitá je následná společná reflexe, která vede žáka k uvědomění, že každé jeho rozhodnutí je spojené s motivem různé podoby, příčiny, míry automatizace a významem pro jeho život. Některé vlivy okolí jsou s ohledem na věk žáka očekávatelné (zákonní zástupci, vrstevníci…), jiné spíše individuální (osobnost žáka, zájmy…).
Žák si daný očekávaný výsledek učení osvojil, pokud na příkladech ze svého běžného dne pojmenoval různé motivy pro rozhodování.
Metodický komentář
Na aktivitu by měla navázat další činnost, směrovaná ke komplexnějšímu pohledu na proces rozhodování, k zamýšlení nad konkrétními strategiemi rozhodování, nad vlivem vzorů a idolů, nad rozdílnými podmínkami fyzického a digitálního prostředí, to vše s akcentem na individuální hodnotový žebříček žáka.
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Popíše, co nebo kdo ho při rozhodování ve fyzickém a v digitálním prostředí ovlivňuje.