Prozkoumá činnost státní správy a samosprávy při řešení životních situací občana a při řešení lokálních výzev a problémů.

Úroveň: Na začátku
Popis:
- vlastními slovy popíše, k čemu slouží obecní úřad a vyhledá o něm základní informace
- na situacích ze svého života vysvětlí, zda v nich hraje nějakou roli státní správa nebo samospráva a jakou
- vyhledá příklady mediálních sdělení, která se věnují činnosti státní správy / samosprávy / obecního úřadu /starosty/zastupitelstva obce
Ilustrace
Odkaz:
Krátký textový popis:
CO PRO MĚ OBEC DĚLÁ
Žák vyhledá příklady mediálních sdělení, která se věnují činnosti státní správy / samosprávy / obecního úřadu /starosty/zastupitelstva obce. Zaměřuje se na vyhledávání konkrétních informací ve sdělovacích prostředcích s důrazem na volbu “vhodných” zdrojů.
Zadání pro žáka
- Přečti si některé články v novinách (městském zpravodaji) nebo na internetu (např. stránky obce, obecního úřadu, ...) a vyhledej takové příklady článků, které se budou věnovat činnosti státní správy/ samosprávy/ obecního úřadu/ starosty/ zastupitelstva obce.
- Nejprve se zamysli nad tím, kde budeš takové informace hledat, z jakých zdrojů budeš čerpat.
- Zpracuj si stručný přehled toho, jak se články jmenovaly, z jakých zdrojů jsi je čerpal, a především pak stručně uveď, jaký byl obsah sdělení. Využít můžeš pracovní list (viz část ODKAZ).
- Najdi alespoň 3 takové články.
- Připrav stručný obsah článku.
Popis ověřování
K ověření využije učitel vypracovaného pracovního listu včetně aktivity žáka v diskusi. Žák na základě článku dokládá konkrétní aktivitu a činnosti státní správy/ samosprávy/ starosty/ zastupitelstva obce.
Úroveň: Na cestě
Popis:
- z příkladů vybere situace nebo činnosti, které patří do kompetence státní správy a co spadá pod samosprávu
- při řešení lokálních výzev a problémů komunikuje se zástupci samosprávy nebo státní správy
- vyzkouší si, jak v online rezervačním systému rezervovat termín pro řešení vybrané životní situace a postup vysvětlí ostatním
- zpracuje přehled životních situací občana, při kterých je nutné využít služeb státní správy nebo samosprávy
- diskutuje o možnostech, výhodách a nevýhodách řešení životních situací s úřadem státní správy nebo samosprávy fyzicky a online/digitálně
- vyhledá informace o vydání občanského průkazu a sestaví návod, jak si má 15letý žadatel z jeho obce tento průkaz vyřídit
Ilustrace
Krátký textový popis:
JAK NA OBČANKU?
Žák vyhledá informace o vydání občanského průkazu a sestaví návod, jak si má 15letý žadatel z jeho obce tento průkaz vyřídit.
Zadání pro žáka
Tvým úkolem je vytvořit návod pro svého spolužáka, který si potřebuje vyřídit žádost o občanský průkaz na svém úřadě.
- Na základě svých dosavadních znalostí se nejprve zamysli, jak a případně s kým bys danou situaci na úřadě řešil. Své domněnky si ověř pomocí vhodného zdroje. Kde takové informace budeš hledat? Zapiš si informace, které jsi získal z informačních zdrojů, a uveď k nim jejich zdroj.
- Na volný papír vytvoř návod, který by mohl tvůj spolužák při řešení situace použít.
- Zamysli se nad tím, co by měl návod obsahovat, jak by měl vypadat, aby byl přehledný, stručný a zároveň v něm byly všechny důležité informace. Přemýšlej také, jakým způsobem budeš návod tvořit – bude ve větách, nebo bodech, nebo to třeba bude schéma?
- Ujisti se, že návrh obsahuje alespoň čtyři kroky, které spolužákovi ve vyřízení občanského průkazu pomohou. Věnuj se například i tomu, co je s sebou potřeba přinést na úřad, co je potřeba doložit apod. V neposlední řadě nezapomeň uvést zdroj informací, ze kterých jsi inspiraci čerpal.
Popis ověřování
Učitel se při hodnocení aktivity a ověřování výsledků učení řídí předem představenými kritérii, které jsou uvedené v zadání úlohy. Učitel může podle vlastního uvážení zařadit po ukončení aktivity také její reflexi.
Při ověřování lze sledovat následující oblasti:
- výběr informačních zdrojů (včetně jejich uvedení) a vyhledání klíčových informací v nich
- struktura a přehlednost návodu
- obsah návodu (relevantnost, konkrétnost, obsahuje alespoň 4 kroky)
Úroveň: Splněno
Popis:
- Uvede, se kterými institucemi státní správy a samosprávy se již setkal a v jakých případech.
- Na příkladech ze svého okolí doloží, jaké činnosti má ve své pravomoci státní správa a samospráva.
- Zjistí, jak postupovat při řešení vybrané životní situace na úřadě státní správy nebo samosprávy.
- Pro jednu z těchto životních situací zpracuje návod postupu občana a zváží, jak efektivně využít Portál občana nebo online rezervační systém.
Ilustrace
Krátký textový popis:
KOMUNIKUJI S ÚŘADY
Zadání pro žáka
- Z následující nabídky si vyber jednu životní situaci, která může každého z nás, a tedy i tvého spolužáka, v budoucnu potkat. Jedná se o životní situace, kdy si potřebuješ zařídit například voličský průkaz, výpis z rejstříku trestů, vydání občanského nebo cestovního pasu, kdy potřebuješ zaplatit poplatek za odpadky, kdy se potřebuješ zaevidovat do evidence nezaměstnaných a požádat o podporu v nezaměstnanosti.
- Na základě svých dosavadních znalostí se nejprve zamysli, jak a případně s kým bys danou situaci na úřadě řešil. Nepoužívej při tom žádné informační zdroje. Své myšlenky písemně zformuluj do bodů.
- Vždy je dobré své domněnky podpořit zdroji, které správnost tvého tvrzení podpoří. Kde takové informace budeš hledat? Zapiš si informace, které jsi získal z informačních zdrojů, a uveď k nim jejich zdroj.
- Nyní už máš všechny důležité informace o tom, kde a jak danou situaci řešit. Přichází tak kreativní část úkolu. Na volný papír vytvoř návod, který by mohl tvůj spolužák při řešení situace použít.
- Zamysli se nad tím, co by měl návod obsahovat, jak by měl vypadat, aby byl přehledný, stručný a zároveň v něm byly všechny důležité informace. Přemýšlej také, jakým způsobem budeš návod tvořit – bude ve větách, nebo bodech, nebo to třeba bude schéma?
- Uveď, ke které životní situaci se návod vztahuje. Ujisti se, že návrh obsahuje alespoň čtyři kroky, které spolužákovi v dané situaci pomohou s řešením životní situace. Věnuj se například i tomu, co je s sebou potřeba přinést na úřad, co je potřeba doložit apod. V neposlední řadě nezapomeň uvést zdroj informací, ze kterých jsi inspiraci čerpal.
- Až budeš hotový, porovnej návod se spolužáky, kteří si vybrali stejnou životní situaci, věnujte se tomu, které informace se shodují a které liší.
Popis ověřování
Aktivita prokazuje, že žák umí nad zadáním úkolu nejprve samostatně přemýšlet a své myšlenky aktivně a správně ověřit pomocí digitálních prostředků. V procesu zpracovávání úkolu dochází zároveň k třídění informací, jejich filtrování a následné interpretaci formou návodu, ve kterém musí z množství informací zvolit ty nejpodstatnější. Způsob vytvoření návodu je zadán volně, aby byla v žákovi podporována kreativita. Žák v tomto procesu musí odhadnout rozsah práce a prezentovat informace v logickém sledu. Učitel se při hodnocení aktivity a ověřování výsledků učení řídí předem představenými kritérii, které jsou uvedené v zadání úlohy. Učitel může podle vlastního uvážení zařadit po ukončení aktivity také její reflexi.
Při ověřování lze sledovat následující oblasti:
- výběr informačních zdrojů (včetně jejich uvedení) a vyhledání klíčových informací v nich
- struktura a přehlednost návodu
- obsah návodu (relevantnost, konkrétnost, obsahuje alespoň 4 kroky)
Je také možné se zaměřit na to, zda žák v cizím návodu rozpoznal, co důležitého v něm chybí, případně v čem se návody shodují.
Metodický komentář
Je vhodné, aby učitel dobře připravil návrhy životních situací, se kterými budou žáci pracovat. Může vycházet z toho, co je aktuální, co je blízké životu žáků. Může také vhodně přidělit životní situace žákům podle jejich schopností (odlišit úroveň obtížnosti a diferencovat tak výuku). Vhodné je pracovat se stránkami obce, kde se škola nachází nebo kde žáci bydlí. Často je na obecních stránkách záložka POTŘEBUJI SI ZAŘÍDIT. Pokud se jedná o malou obec, je lepší pracovat se stránkami větší obce (obec s rozšířenou působností). Pro výběr životních událostí mohou být učiteli inspirací například tyto stránky: https://pruvodce.gov.cz/, https://www.brno.cz/potrebuji-vyridit, https://www.praha3.cz/potrebuji-zaridit, https://www.praha7.cz/potrebuji-zaridit/, https://www.ricany.cz/potrebuji-vyridit/zivotni-situace/.
Úroveň: Minimální doporučená úroveň
Popis:
Přiřadí k jednotlivým částem státní správy a samosprávy příklady životních situací na obrázku a vysvětlí důvody svého rozhodnutí.