Po přečtení jednotlivých kroků algoritmu vysvětlí celý postup a určí problém, který je daným algoritmem řešen.

Komentář:
Algoritmus je přesný návod nebo postup, jak vyřešit danou úlohu, resp. všechny úlohy stejného typu. Žák pracuje se zápisem algoritmů v různých formách. Může jít o algoritmy tradičně informatické (hledání největšího prvku v seznamu, nejkratší cesty v grafu apod.), z jiných oborů (určování největšího společného dělitele) nebo z běžného života (návod na použití domácí pekárny, sestavení skříňky).
Žák nejprve algoritmus rozdělí na menší, snáze pochopitelné části, typicky až na jednotlivé kroky. Poznatky o nich na základě jejich souvislostí a návazností kombinuje zpět do popisu chování větších částí a nakonec algoritmu jako celku. Pomáhá si při tom prováděním nebo simulováním algoritmu nebo jeho částí na konkrétních příkladech vstupů.
Žák určí vstupy vzorového algoritmu, předpoklady, které musí být splněny, aby fungoval, výstupy algoritmu a jejich vztah k původním vstupům. Také vysvětluje, jak výstupy na základě vstupů postupně vznikají neboli jak algoritmus funguje. Z těchto pozorování vyvozuje, co je účelem algoritmu, k čemu byl sestaven. Někdy odhalí, že je zadaný postup nějak vadný (nejednoznačný, nekonečný, bezvýsledný, nespolehlivý, neúplný apod.).
Aktivní práce s hotovými algoritmy a jejich zkoumání vede k jejich hlubšímu pochopení, což žáci v životě uplatní jak přímo, tak při tvorbě nebo úpravách algoritmů vlastních. Hlubší pochopení postupu také umožňuje zefektivnit ho či jinak vylepšit.
Vyučující postupně vede žáka k tomu, aby:
- pracoval s různými zápisy algoritmů (např. popis běžnou řečí, sekvence symbolů, rozličné diagramy, blokové nebo jednoduché textové zdrojové kódy programů),
- sledoval provedení algoritmů a kontroloval, jak jednotlivé kroky odpovídají zápisu, posléze algoritmy realizoval sám, učil se odhadovat výsledky jednotlivých kroků nebo delších sekvencí, zobecňoval svá pozorování (co daný krok nebo příkaz dělá někdy, co za jakých podmínek, co dělá nutně vždycky),
- učil se číst a rozumět komentářům, všímal si míst, kterým porozuměl špatně, a hledal příčinu nepochopení,
- zprvu pracoval s algoritmy, které zřetelně a přímočaře vedou k cíli (nakreslení ornamentu hvězdy), poté s takovými, kde vztah vstupu a výstupu není z kroků algoritmu vidět přímo (hledání největšího společného dělitele).