Diskutuje o projevech moderního politického extremismu a o povaze, příčinách vzniku a důsledcích nastolení diktatur a autoritativních režimů.
Komentář:
Očekávaný výsledek učení seznamuje žáka s nesamozřejmostí demokratické formy vlády. Žák rozezná podobu a projevy politického extremismu od přelomu 19. a 20. století do současnosti, mapuje proces nastolení komunistické vlády v Rusku, fašismu v Itálii, nacismu v Německu a následně i dopady nárůstu vlivu těchto režimů v dalších státech Evropy a světa. Pozornost je věnována i problémům tranzice států k demokracii. Specifický důraz je kladen na situaci na území dnešní České republiky a Slovenské republiky a na zodpovězení otázky, jak zkušenost demokratických a nedemokratických forem vlády ovlivnila formování současné české společnosti.
Moderní autokracie a diktatury představuje vyučující jako formy vlády doprovázené omezením občanských svobod, jež v krajních případech ústí v teror a zločiny proti lidskosti včetně genocidy. Očekávaný výsledek učení by měl být nicméně naplňován s důrazem na diskusi a pluralitu postojů. To obnáší například objasnění různých technik získávání loajality občanů v diktaturách, zároveň kritické zkoumání nedostatků reálných demokracií. Vyučující zde ohleduplně přihlíží k odlišným zkušenostem z rodinného zázemí, a to zejména při řešení otázek spojených s obdobím komunistické diktatury a postkomunistické tranzice v českých zemích.